top of page

כינים- מניעה וטיפול באופן טבעי

עודכן: 8 בספט׳ 2022


בכל פעם אותו הסיפור- מתחילה מכת כינים בגן או בבית הספר והילד בסכנת הדבקה. או שגיליתם את הכינים אחרי שהם כבר הגיעו לראש של הילד שלכם.

כינים נפוצות מאוד אצל ילדים. גם אנחנו חווינו את זה על בשרנו (ראשנו) כשהיינו ילדים, ועכשיו אנחנו חווים אותם שוב עם ילדנו.

כינים עוברות מראש לראש וכך ילדים נדבקים בקלות אחד מן השני. הכינים מתרבות על ראש הילדים ע"י הטלת ביצים. הן כמובן גורמות לגירודים, חוסר נוחות ואפילו מבוכה חברתית. כדאי לזכור, שכינים מגיעות לראש של כולם, ללא הבחנה בין שכבות חברתיות-כלכליות, ולא מעידות על היגיינה אישית או סביבת לקויה.

היכרות עם הכינה

כינים ניזונות מהדם אשר בקרקפת, והן לא זקוקות להרבה ממנו. הן חיות כ- 30 יום, ובזמן זה מתרבות ומטילות ביצים, כך מחזור חייהן של הכינים נמשך ולא פוסק ללא טיפול מתאים.

כנים נפוצות יותר אצל בנות מאשר בנים ויכולות להדביק כמובן גם אנשים בוגרים, נשים במיוחד. הכינים מופיעות לרוב בכיתות הנמוכות של בית הספר, אך יכולות כמובן להגיע גם בגילאים צעירים יותר.

מקומות אסטרטגיים בהם הכינה מטילה את ביציה- אזור העורף ומאחורי האוזניים, קרוב לקרקפת, צמוד לבסיס השיער.

זכרו שלמרות שכינים הן בהחלט מטרד, הן אינן מעבירות מחלות בין בני אדם.

הדרך אל הראש

הנה כמה דוגמאות כיצד מגיעות הכינים אל הראש ובכך בעצם נוצרת ההדבקה:

- בזמן משחק מקרוב עם ילד שיש לו כינים

- שינה קרובה לילד שיש לו כינים

- שיתוף בפרטי לבוש כמו חולצה, מעיל, כובע וכו' עם ילד שיש לו כינים

- שימוש באותה מגבת, שמיכה, כרית, מצעים

- הישענות עם הראש על אותו רהיט, שטיח וכו'

- סירוק באותו המסרק, שימוש בגומיית באותו גומיית שיער ואפילו סיכות שיער שונות

סימנים להדבקה

איך נבחין בהדבקה של הילד?

הילד מתגרד בראש לעיתים קרובות, וניתן לראות על הקרקפת בליטות אדומות קטנטנות.

כיצד נפתרים מן הכינים?

בשוק יש מוצרים שונים לטיפול בקרקפת נגד כינים, אבל רובם מכילים כימיקלים שונים ומסוכנים לבריאות ולסביבה. גם במוצרים טבעיים שונים יש להיות ביקורתיים כי חלקם מכילים צמחים אגרסיביים שלא תמיד מתאימים לגיל הילד.

הנה כמה פתרונות שיש לטבע להציע:

פתרונות טבעיים

הנה כמה פתרונות טבעיים מצויינים, שיעזרו לכם למנוע הדבקה או לטפל לאחר ההדבקה בכינים:

  1. מסרק כינים: מסרק קטן עם שיניים צפופות שכולנו מכירים עוד מימי הילדות שלנו. משתמשים בו כדי לסרק את השיער ביסודיות מן הקרקפת (צמוד ככל הניתן לשורש השיער) ועד לקצה השיער. פעולה זו תעזור גם לזהות התחלה של הדבקה בכינים וגם הסרת כינים וביציהן. מכיוון שהביצים צמודות לשיער בעזרת חומר דבק, ייתכן ויהיה קשה להסירן. שני חומרים שיעזרו לשחרר את הביצים הם שמן קוקוס, וחומץ תפוחים, עליהם אפרט מייד.

  2. שמן קוקוס: מורחים אותו על השיער לפני הסירוק במסרק הכינים. ראשית, הסירוק יהיה קל יותר והרבה פחות כואב (לשני הצדדים), שנית, השמן יעזור בשחרור הדבק שמדביק את הביצים לשיער.

  3. חומץ תפוחים: ערבבו כף חומץ תפוחים עם חצי כוס מים, ושטפו את השיער לאחר סיום החפיפה. שימו לב שיש להיזהר מאזור העיניים. חומץ התפוחים ממש ממיס את הדבק של הכינים ויעזור לשחרר אותן לאחר מכן בסירוק. פה ניתן לשלב גם את השימוש בשמן הקוקוס, או להשתמש בכל שיטה בנפרד.

  4. שמן נים: זהו שמן שמגיע אלינו מהודו. משתמשים בו להדברת חרקים טבעית בחקלאות, וכמו שהחרקים לא מחבבים אותו, כך גם הכינים. השמן בטוח לשימוש בכל הגילאים. הריח של השמן מאוד חזק, ונערבב אותו עם שמן נשא נוסף טרם הטיפול. ניתן לערבב עם שמן זית, שקדים, קוקוס למשל. ניתן לשלב בתערובת זו גם שמנים אתרים עליהם אפרט בהמשך. את התערובת אפשר למרוח באופן נקודתי על העורף ומאחורי האוזניים בעיקר למניעת הדבקה, וכן למרוח על כל השיער, לעטוף עם מגבת ולהמתין כחצי שעה/ שעה עד לחפיפה, כדי לטפל לאחר שכבר הילד נדבק.

  5. חליטות צמחים: ישנן מספר חליטות צמחים אשר עוזרות בטיפול נגד הכינים, מכיוון שצמחים אלו דוחים את הכינים. צמחים אשר יתאימו הם למשל- רוזמרין וקורנית. נכין חליטה מרוכזת מן הצמחים, לאחר שהתקררה לחלוטין, נסנן את הצמחים מן המים ונשטוף איתה את השיער (בדומה לאופן הטיפול בסעיף מספר 3 עם חומץ התפוחים). אפשרות נוספת, היא למלא בקבוק ספריי עם החליטות ולרסס על השיער לעיתים קרובות, כדי ליצור "סביבה לא נעימה" עבור הכינים. גם בשימוש בחליטות עדיף להרחיק מן העיניים.

  6. שמנים אתריים: למי שלא מכיר, שמנים אתרים הם תמציות מאוד מרוכזות וריחניות של צמחי מרפא. בעוד השמנים נפלאים לבני אדם, כינים פחות מחבבות אותם. הנה רשימה של שמנים אתרים שיעזרו להרחיק את הכינים: עשב הלימון, רוזמרין, אקליפטוס רדיאטה, ארז אטלס, עץ התה, פטשולי, לימון, ולבנדר. כל השמנים האלו מותרים החל מגיל 7 שנים. תוכלו לשלב גם את שמן הנים מסעיף 4. בגילאים צעירים יותר, והחל מגיל 2-3 שנים יש להשתמש רק בשמנים הבאים: לבנדר, לימון, אקליפטוס רדיאטה, ועץ התה. אופן השימוש- נערבב את השמנים יחד עם שמן נשא (קוקוס, זית, שקדים וכו') ונמרח את התערובת על כל הקרקפת והשיער. נעטוף את השיער במגבת ונשאיר על הראש כשעה. לאחר מכן נחפוף את השיער. אני ממליצה לחזור על הטיפול יום כן/ יום לא, במשך 14 ימים. ההתמדה ואורך הטיפול מאוד חשובים להצלחתו. בשום מקרה, אין להשתמש בשמנים האתרים ישירות על הקרקפת ללא מהילה בשמן נשא. ריכוז השמנים האתרים לעומת השמן הנשא תלויה בגיל, ככל שהגיל עולה ניתן להעלות את ריכוז השמנים האתריים. שימו לב ששמן אתרי רוזמרין אסור לפני גיל 7, למרות שהוא מפורסם ביכולתו להרחיק כינים, לפני גיל 7 הוא מסוכן מדי ועלול לגרום לגירויים בעור ולעומס ונזק במערכת הנשימה, מערכת העצבים ועוד. בטיפול בעזרת שמנים אתרים, מאוד חשוב להימנע מאזור העיניים. במידה ואתם לא בטוחים לגבי השימוש, צרו קשר עם ארומתרפיסט כדי לקבל הנחיות מדוייקות.

לסיום, בהחלט ניתן להתגבר על הכינים בעזרת חומרים טבעיים כפי שפירטתי במאמר. פרט לחומרים אלו, חשוב להצטייד בסבלנות והתמדה :)

בהצלחה!

2,055 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
whatsapp.png
bottom of page