דלקות חוזרות בדרכי השתן

July 19, 2019

אתמול הגיעה אלי בחורה צעירה, עם דלקות חוזרות בדרכי השתן. בכל פעם היא מקבלת אנטיביוטיקה והמצב חוזר על עצמו. הרופא המליץ לה לקחת כדור של אנטיביוטיקה באופן קבוע לאחר קיום יחסי מין עם בן זוגה, אבל היא ממש לא מעוניינת בכך. אני מקבלת המון פניות עם אותו סיפור בדיוק והגיע הזמן לעשות סדר, להבין מה המקור של הדלקת, איך אפשר להימנע ממנה, איך אפשר לטפל, והאם אפשר להימנע גם מהאנטיביוטיקה.

 


 

מאיפה מגיעה הדלקת?

 

הדלקת היא תגובה טבעית של הגוף לזיהום חיידקי. ברוב הגדול של דלקות דרכי השתן, מדובר בחיידק אי קולי, הרי הוא חיידק צואתי. כלומר, החיידק מגיע למעשה מפי הטבעת אל פתח השופכה. אצל נשים הרגישות גדולה במיוחד בגלל הסמיכות של שניהם. ומדוע יחסי מין מגבירים את הסיכון לדלקת? פשוט מאוד, בגלל שהמגע והתנועה באיזור עשויה להעביר חיידקים מפי הטבעת על פתח השופכה, ובהחלט לא רק ביחסי מין אנליים. יש נשים שרגישות יותר לדלקות באיזור מאחרות, מכל מני סיבות כמו מבנה אנטומי, מערכת החיסון ועוד... כמובן שזה קורה גם לגברים.

 

 

 

 

 

איך נמנעים?
הדרך הטובה ביותר להימנע מדלקות בדרכי השתן היא לשמור על היגיינה מקסימלית באיזור. זה שאתן סובלות מדלקות בדרכי השתן, לא אומר שאתן לא הגייניות, אלא פשוט שאתן לא מודעות מספיק להגיינ